beka
18 بهمن 1401 - 11:50

ضرورت بازنگری در تاریخ گرافیک انقلاب اسلامی

اصفهان - مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان گفت: آثار ارائه شده در نمایشگاه‌ها نشان می‌دهد تاریخ گرافیک انقلاب اسلامی را باید از نو نوشت.

به گزارش خبرنگار، مجتبی مجلسی گرافیست و مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری اصفهان شامگاه دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «سیاه، سفید، قرمز» اظهار داشت: سال‌هاست منابع و پژوهش‌های تاریخی در حوزۀ گرافیک سعی جدی دارند «تاریخ گرافیک ایران»، خصوصاً «تاریخ گرافیک انقلاب اسلامی» را در نام برخی افراد و در تهران منحصر کنند و اگر بی‌تفاوت از این انحصار رد شویم این پژوهش‌های ناقص می‌شود «تاریخ!»

وی با اشاره به آثار استاد محمّد موحدیان‌عطار افزود: ایشان با خلق آثار بی‌نظیر در سبک، ترکیب عناصر، انتخاب رنگ‌ها و شعارها و محتواهای متفاوت و تداوم آن‌ها در بیش از دویست و اندی پوستر در بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰ خود را از دیگر طراحان و گرافیست‌های به‌نام آن روزها متمایز کرده است.

وی تصریح کرد: کثرت و کمیت آثار ایشان در کنار کیفیت و دوری از تکرار در سبک و خلق آثاری که می‌شود نام گرافیک و پوستر را با تمام تمایزهایش به آن اطلاق کرد؛ حاکی از آن است که می‌شود به‌راحتی و با اعتماد به‌نفس؛ نتایج تمام پژوهش‌های مربوط به تاریخ گرافیک انقلاب اسامی که در ده‌ها عنوان کتاب منتشر شده است را زیر سوالی اساسی برد.

مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان اظهار داشت: اتفاقی که شاهدش هستیم (افتتاحیه نمایشگاه سیاه، سفید، قرمز) فقط برگزاری یک نمایشگاه هنری نیست بلکه اتفاق ویژه‌ای است که نشانگر تاریخ گرافیک ایران است.

مجلسی با اشاره به کمبود امکانات گرافیکی در زمان انقلاب و عدم دسترسی به عکس‌های شخصیت‌های مهم در آن زمان خاطرنشان کرد: با مشاهده آثار استاد موحدیان عطار و کثرت آنها پژوهشگران انقلاب اسلامی به این نتیجه می رسند که تاریخ گرافیک انقلاب اسلامی را از نو باید نوشت.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024370